Kdy musím přezout na zimní pneumatiky?

Zimní sezóna je již za dveřmi a s ní se blíží také povinnost obutí vozů do zimních pneumatik. Od 1. listopadu je zákonem daná povinnost přezutí na zimní kola. Tedy, abychom to uvedli na pravou míru, přesná citace zákonu zní takto:

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Pro Vás to tedy znamená, že pokud nebude na silnici sníh, led nebo námraza a předpověď počasí nám nenaznačuje, že by měla taková situace nastat, žádný postih ze strany policie vám nehrozí.

Nejen vaše Bezpečnost

Jakmile se však počasí zhorší a teploty se začnou blížit nule, je potřeba aby na to bylo vaše auto pořádně připraveno. Ne nadarmo se pneumatiky rozdělují na letní a zimní (máme ještě celoroční, ale o těch jindy). Určitě vám je jasné, že zimní pneumatiky budou podávat lepší výkon v zimě a naopak. Pojďme se ale podívat na reálné příklady, jaký efekt mohou správně zvolené pneumatiky v praxi.

Na videu můžeme vidět, že letní pneumatiky mají násobně delší brzdnou dráhu při chladných podmínkách než ty zimní. Už v 5 stupních na mokré vozovce dokáže zimní pneumatika podat lepší brzdný výkon. Při sněhu je rozdíl ještě větší. Správným obutím pneumatik můžete tak zachránit život nejen sobě, ale i dalším účastníkům silničního provozu.

Nejedná se však pouze o brzdnou dráhu, ale také o ovladatelnost vozu. Při prudké změně směru se letní pneumatika nebude chovat přesně tak, jak vy chcete a auto může samovolně jet, kam bude chtít a vy s tím nic neuděláte.

Proč se každá chová jinak?

Vývoj a výroba zimních a letních pneumatik se liší v několika klíčových aspektech, aby každý typ pneumatiky efektivně plnil svou úlohu v daných podmínkách. Zde jsou hlavní rozdíly:

Tyto rozdíly jsou důležité, protože umožňují každému typu pneumatiky efektivně plnit své úkoly při různých povětrnostních podmínkách a na různých typech silnic. Při výběru mezi letními a zimními pneumatikami je důležité zvážit klimatické podmínky, ve kterých budete jezdit, a specifika vašich jízdních potřeb.

Myslete proto na to, že špatně zvolená pneumatika může mít fatální následky nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. Ikdyž ještě nemrzne, zimní pneumatiky na vašem voze můžou zachránit nejen vás život.

Tip pro vás

Pokud ještě zimní pneumatiky nemáte, můžete zvážit naší privátní značku Point S Tyres – kvalitní pneumatiky německé výroby, které vás překvapí svou kvalitou a potěší cenou.